Székhely: 5100 Jászberény, Rákóczi út 53. Bejárat: Jászberény, Sportpálya út felől
tel: +36 57 404 200  +36 57 404 201 e-mail: szent.istvan.jaszbereny@gmail.com

Az Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodája szervezésében május 19-től 4 napon át 250 középiskolás, tanáraik és fiatal egyetemista találkozott Zágrábban az EPAS Ifjúsági Találkozón. Ausztriából, Szlovákiából, Magyarországról és Horvátországból érkeztek a vendégek az EPAStogether elnevezésű rendezvényre. A pályázat útján meghívást kapó csapatok közt volt iskolánk három diákja, Nagy Norbert, Szabó György és Virág Imre János, valamint senior nagykövetünk, Dr. Zrupkóné Pernyész Lívia. A fiatalok EU-val kapcsolatos előadásokon és workshopokon vehettek részt, beszélgethettek EP-képviselőkkel és természetesen új kapcsolatokra tehettek szert.
     

 

    A kommunizmus áldozatainak emléknapjával egybekötött középiskolás vezetői fórumon vettünk részt 2022. február 25-27. között. Ez volt az első Rákóczi Szövetség által szervezett esemény, amelyre iskolánk meghívást kapott, melyen ketten képviseltük iskolánkat. A rendezvényre Szerencsés Melinda tanárnő kísért el minket.
    Az első nap délutánját a Szent Margit Gimnáziumban töltöttük, ahol a résztvevőket először Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára köszöntötte. Ezután Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke üdvözölt minket. Az est programjához tartozott, hogy megemlékeztünk a kommunizmus áldozatairól, majd előadást hallhattunk a Mathias Corvinus Collegium (MCC) működéséről.
Vacsora után csapatjátékos ismerkedés volt, melynek során sok mindent megtudhattunk diáktársainkról. Ez a program jó lehetőség volt új kapcsolatok kiépítésére, „barátszerzésre”. Nagyon örültünk a programnak, hiszen először vettünk részt ilyen rendezvényen, és nem ismertünk ott senkit egészen addig. Azóta elmondhatjuk, sok csapattársunkkal kapcsolatban maradtunk.
    A második napon előadások hallottunk a Rákóczi Szövetség múltjáról, létrejöttéről, beleláthattunk az erre az évre szervezett programjaikba. A Hazajárók csapatától és Takaró Mihály irodalomtörténésztől sok újat tanultunk. Mindkét előadás érdekes és emlékezetes volt a diákok és a tanárok számára egyaránt.
Délután a Parlamentbe látogattunk. A gyönyörű épületben az érdekes idegenvezetés számtalan új információval gyarapított. Ezután átsétáltunk a Szent István Bazilikába, amelynek a kupolájából láthattuk egész Budapestet.  A látványt emlékezetessé tette az is, hogy pont naplementében volt szerencsénk nézni a kilátást. Az esti meglepetés program egy dunai sétahajózás volt vacsorával és zenés programmal összekötve. A hajóról a kivilágított főváros szépségében gyönyörködhettünk. Ezt élveztük a legjobban, hiszen több jó barátunk is lett, akikkel egész este beszélgethettünk.
    Az utolsó nap délelőttjén pódiumbeszélgetésen vettünk részt. Hal Melinda klinikai szakpszichológus, Hegedűs Endre és felesége, Hegedűs Katalin zongoraművészek beszélgettek a párválasztásról, a tartós párkapcsolat titkáról, a nagybetűs életről.  Ezzel a zenés, beszélgetős programmal lezártuk a hétvégét és elköszöntünk új barátainktól.
    Nagyon jó élményben volt részünk, és alig várjuk, hogy nemcsak mi, hanem az iskola többi tanulója is részt vehessen hasonló Rákóczi Szövetség-es eseményen, hogy ők is ilyen élményekkel és barátokkal térhessenek haza.
Köszönjük Dr. Zrupkóné Pernyész Lívia és Szerencsés Melinda tanárnőknek a lehetőséget, hogy részesei lehettünk ennek a hasznos és tartalmas programnak.
Hudra Emese és Csizmadia Viktor 9.a

Az Európa Tanács (Council of Europe) Nyelvek Európai Napja alkalmából meghirdetett „pólódizájn” rajzpályázat témája: max. 30x30 cm-es pólófelületre logó szimbólum tervezése, mely kifejezi a nyelvi kommunikáció jelentőségét ember és ember valamint kultúrák között. A logókból stencilt készítettünk, melyeket akril spray festékkel rajzlapokra fújtunk. 6-11. osztályig végezték el diákok a feladatot. Az osztályokból 13 diák munkája kerül kiválasztásra. A pályázati esemény hivatalos elektronikus felületére azonban csak 3 diák dizájn-tervét lehetett feltölteni iskolánként. A három tanuló: Belányi Anna, Tábori Zsófia és Szécsi Anna 10. A osztályos tanulók. Felkészítő pedagógus: Kugler Erika, koordinátor: Berdó Péterné Farkas Andrea.

10.A Belányi Anna
10.A Szécsi Anna
10.A Tábori Zsófia
10.A Finta Fanni
10.A Lukácsi Lola
9.A Bányai Lívia
9.A Koczka Richárd
9.A Orendás Gergő
9.A Szabados Imre
7.B Kovács Lili Georgina
7.B Szvet Attila Zétény
6.A Nagy Erika
6.A Zombori Zita

Nobel-díjasok és tehetséges diákok XVII. találkozója

December elején lehetőségünk adódott, hogy képviselhessük iskolánkat Szegeden a „A Nobel-díjasok és tehetséges diákok XVII. találkozóján”. A 2013-ban indult program célja, hogy felkarolja az országban élő tehetséges diákokat és betekintést biztosítson számukra a legújabb kutatásokba. Az évente kétszer megrendezett találkozón laborgyakorlatokat is biztosítanak a résztvevő oktatási intézményekben.
A háromnapos konferencia első programja laborlátogatás a Szegedi Biológiai Központban, ahol Prof. Dr. Deli Mária (a Szegedi Biológiai Központ, Biofizikai Intézet Molekuláris Neurobiológiai Csoportjának szakembere) mentorált diákjaival találkozhattunk. Kutatási területük a gátrendszerek modelljének tanulmányozása, illetve a gyógyszerbejuttatás fokozása. Megtapasztalhattuk, milyen egy modern laboratóriumban dolgozni, láthattuk, milyen fejlett eszközök állnak a kutatók segítségére. Másnap az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban telt az egész nap. Meghallgattuk Peter C. Doherty Nobel-díjas kutató és állatorvos legújabb kutatási eredményeit a Covid-19-ről. Ezután négy Szent-Györgyi hallgató kutatási témáiba nyerhettünk betekintést, majd négy Szent-Györgyi mentor mutatta be kutatómunkáját. Érdeklődve fogadtuk Prof. Dr. Hegyi Péter beszámolóját a program sikeréről és jövőjéről, valamint bejelentését arról, hogy a jövőben kiterjesztik a programot Magyarország több felsőoktatási intézményére is. A Gálaesten a Virtuózok tehetségei léptek fel. A gyönyörű, elegáns környezetben svédasztalos vacsorakínálatból válogathattunk. Az esténk itt még nem ért véget, hiszen a karácsonyi vásáron keresztül vezetett az utunk a szállásra. Ünnepi pompájában láthattuk a Dóm teret, a Szegedi Tudományegyetem épületét és Szent-Györgyi Albert szobrát.
Számomra felejthetetlen élmény volt, mely megerősített jövőbeli elképzeléseimben. Az iskolai mindennapokból kitekinthettem elismert, híres emberek életébe, munkájába, kutatási eredményeibe.  

Köszönöm Szabóné Darócz Mária tanárnőnek a lehetőséget.

Nagy Milán (11. évfolyam)

Talentum alapítvány

KRÉTA e-napló

KRÉTA elektronikus ügyintézési rendszer

Integrált Könyvtári Rendszer

Heti étlap

Iskolánk részt vesz az európai közösség pénzügyi támogatásával finanszírozott európai iskolagyümölcs-programban

Jelentkezési lapok

Széchenyi terv