

2025. február 18-án a gimnázium tanulói egy vidám farsangi eseményen ünnepeltek, ahol a 1990-es és 2000-es évek hangulata uralkodott. A diákok az akkori divatnak megfelelő ruhákba öltöztek, és próbára tehették tudásukat a ’90-es és 2000-es évek zenéinek, filmjeinek és sorozatainak felismerésében. A program részeként álarcfestésre is lehetőség volt, illetve fánkevésben és Rubik-kocka kirakásban is megmérethették magukat. Az egész eseményt remek hangulat és nosztalgikus élmények tették felejthetetlenné.
Szervező: Polgár Muhari Éva és a 9.a osztály tanulói
A Nemzeti Tudósképző Akadémia 2025.02.07-i programján a 9-10. évfolyamból az alábbi tanulók vettek részt:
Fedor Zsófia, Kalmár Noémi, Rimaszombati Laura, Szmetena Zóra, Varga Dóra; Botos-Németh Brendon, Cserháti Zsófia, Juhász Gabriella, Kátai Amira, Kovács Lili
Kísérő tanár: Heldné László Katalin
(Debrecen- orvosi egyetem – 2. évfolyam)
TÉMA: Endokrinológia – Idegrendszer
Iskolánk volt tanulója - Kovács Kornél - tartott előadást a gimnáziumban február 6-án. Másodéves egyetemi hallgatóként társult egy olyan programhoz, melynek célja a középiskolás tanulók mentorálása, segítése, hogy minél jobban felkészülhessenek a felvételire, s az egyetemi tanulmányokra.
Előadása során beszélt a szorgalom, az önfegyelem és az időbeosztás fontosságáról is. A gimnáziumi biológia tanulmányok két legnehezebb témáját tekintette át: a hormonális rendszert és az idegrendszert.
Minden évfolyamból voltak érdeklődők, közel 30 fő jelent meg az előadáson.
Tanárként nagy örömmel láttuk ennek a kezdeményezésnek a sikerét.
Bízunk benne, hogy még sok tanítványunk segíti majd az iskolai oktatás hatékonyságát!
Jelenléti ív: (28 fő)
Szervező: Szabóné D. Mária
9. osztály: / 7 /
- Fedor Zsófia
- Varga Dóra
- Viszalai Vince
- Zombori Zita
- Kalmár Noémi
- Szmetana Zóra
- Rimaszombati Laura
10. osztály: / 8 /
- Cserháti Zsófia
- Juhász Gabriella
- Marton Lili
- Makai Petra
- Botos–Németh Brendon
- Kövér–Somoskeőy Nimród
- Kovács Lili
- Kátai Amira
11. osztály: / 7 /
- Turóczi Zsombor
- Sárközi Olivér
- Deák Janka
- Cserháti Zsófia
- Tugyi Eszter
- Kollár Kíra
- Birgés Anna
12. osztály: / 6 /
- Csizmadia Viktor
- Koczka Richárd
- Szabó Kinga
- Schönborn Virág
- Bányai Lívia
- Tacman Alma
2025. február 4-én biológia fakultáció keretein belül a biológia iránt érdeklődő diákokkal ellátogattunk a Déryné 6 galériában megrendezésre kerülő Dr. Karikó Katalin kiállításra.
A rendezvényen a tanulók megtekinthették Katalin Nobel-díjának másolatát, életét dokumentáló képeket és számos saját készítésű vázlatot. A kiállítás színvonalát tovább emelte, hogy lehetőségünk nyílt beszélni Ábri Istvánnal, aki gyermekkori jó barátja Karikó Katalinnak. Így a tanulók további számos érdekességet megtudhattak a híres kutató gyermekkoráról és munkásságáról. A kiállítás nagyon érdekes volt és jó példaként szolgál a diákoknak, hogy szorgalmas munkával és kitartással milyen csodálatos célokat lehet elérni.
Kísérők, szervezők:
- Szabóné D. Mária
- Heldné László Katalin
„Christmas party” nélkül nincs karácsony!
2024. december 20-án délelőtt ismét a Szent István Sportiskola 9-12.-es gimnazistái foglalták el a Déryné Művelődési Központ színpadát. Tíz remek idegen nyelvi -angol vagy német- produkcióval léptek fel tanulóink. Ötletes, vidám jelenetek, táncok és énekek színesítették be az utolsó tanítási napot az ünnepek előtt. A Mikulás is átadta a stafétát ifjabb,szerencsés kiválasztottjának.
A nap végét a 12. a osztály szalagavatón előadott osztálytánca koronázta meg. Mosolygós, vidám nappal zártuk a 2024-es évet.
9.a Mikulás Casting - Nikolaus Casting (Felkészítő: Szerencsés Melinda)
10.a Lieblingsmensch (Felkészítő: Szerencsés Melinda)
11.a Glockenklang / Jingel bells (Felkészítő: Szerencsés Melinda)
10.a O Tannenbaum-dal (Felkészítő: Bertalan Ágnes)
11.a Dicke rote Kerzen-dal (Felkészítő: Bertalan Ágnes)
9.a. Cup song (Felkészítő: Goda Krisztina)
10.a Madagaszkár-jelenet (Felkészítő: Goda Krisztina)
10. a Karácsonyi mese (Felkészítő: Nagyné Sipos Marianna)
11. a Hálaadási vacsora (Felkészítő: Nagyné Sipos Marianna)
11. a Törpék tánca (Felkészítő: Nagyné Sipos Marianna)
Szervező: Goda Krisztina
2024. november 20-án a Szent István Sport Általános Iskola és Gimnázium képviseletében Pál Zsófia 11. a osztályos DÖK-elnökhelyettes és Szerencsés Melinda kísérő tanár vettek részt a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Diákparlamenti ülésen Szolnokon. Az ülésen a küldöttek megismerték az Országos Diáktanács működését, majd megszavazták a delegáltakat az Országos Diákparlamentbe. Zsófi a 3 fős szavazat számláló bizottság tagja volt. A következő napirendi pont alapján az országos Diáktanács Jász-Nagykun-Szolnok Vármegye képviselő tagját és póttagját választották meg titkos szavazással. Az ülés végén javaslatokat tettek a 2025. évi Országos Diákparlamentre.
A végzős gimnáziumi tanulók által legjobban várt iskolai esemény minden tanévben a Szalagtűző ünnepség, melyet idén november 16-án a JP Arénában rendeztünk meg. A hely adta lehetőséget kihasználva a 12.-es tanulók rokonai, barátai szép számban tisztelték meg diákjainkat ezen alkalommal.
A végzősök bevonulása után Dr. Zrupkóné Pernyész Lívia megbízott főigazgató asszony köszöntőjét hallgathattuk meg. Ezután a 12. a osztály osztályfőnöke, Fekete Viktória tanárnő tűzte fel diákjainak az összetartozást jelképező szalagokat.
A 11. osztály idén rendhagyó módon fényképes összeállítás segítségével emlékezett vissza a végzősök elmúlt négy évének közös eseményeire. Majd ezt követte a mindenki által várt keringő és osztálytánc, melyek az osztályközösség sokszínűségét, ugyanakkor egységességét is igyekeztek megmutatni. A táncokat Farkas Bernadett tanárnő koreografálta és tanította be.
Több dologban is rendhagyó volt az idei szalagtűző ünnepség, a táncok közötti szünetben a közönséget a Kahoot nevű internetes játékkal szórakoztattuk, amely során néhány „titkos” információt tudhattunk meg az osztály tanulóiról.
A megjelent vendégek egy színvonalas és meghitt ünnepségnek lehettek részesei. A 11. osztály ünnepi műsorát Stelkovicsné Kreuter Anikó és Nagyné Sipos Marianna tanárnők állították össze.
Köszönet a 11.-es és 12.-es szülőknek a színvonalas szervezőmunkáért.
„Egy este a jövő már múlt lesz. Akkor visszanézünk, és látni fogjuk az ifjúságunkat.”
-Nagyné Sipos Marianna-
(A fotókat Józsa Tamás készítette)
Gimnáziumunkban hagyománnyá vált, hogy minden évben nyílt nap keretében iskolabejárásra és játékos foglalkozásra várjuk a 8. osztályos tanulókat és szüleiket. 2024. november 7-én nyitottuk meg kapuinkat a szép számmal megjelent érdeklődők előtt. Dr. Zrupkóné Pernyész Lívia megbízott főigazgató, Stelkovicsné Kreuter Anikó igazgatóhelyettes és iskolánk tanárai egy kötetlen beszélgetés keretében tájékoztatták a megjelent kedves szülőket, majd körbevezették őket iskolánk épületében. Nyitrainé Tajti Edit tanárnő és Guba Ferenc tanár úr játékos matematikafeladatokkal keltették fel a gyerekek érdeklődését. Nagyné Sipos Marianna és Goda Krisztina tanárnők rendhagyó angol teadélutánra invitálták a tanulókat. Jó hangulatban telt a délután. Reméljük, elnyertük a hozzánk látogató diákok és szüleik tetszését.
Várjuk szeretettel a jövőben is az iskolánk iránt érdeklődő tanulókat és szüleiket.
-Goda Krisztina-
A biológia faktosok terepgyakorlata 2024. október 24-én:
A kirándulásunk során a tápiószelei Génbankot látogattuk meg, ami különleges élmény volt, mivel ez a magyar mezőgazdaság és a természeti kincsek megőrzésének egyik legfontosabb központja. A látogatás elején egy szakértő vezetett körbe minket, és elmagyarázta, hogy a Génbank különféle genetikai anyagokat gyűjt és tárol. Például a magyarországi őshonos növények, mint a különböző búzafajták, kukorica, vagy éppen a gyümölcsfák magjait gyűjtik össze és fagyasztják le speciális körülmények között. Emellett olyan régi, hagyományos magyar fajtákat is megőriznek, amelyek egykor a magyar mezőgazdaság alapját képezték, de mára visszaszorultak vagy veszélyeztetetté váltak. Ezzel a Génbank biztosítja, hogy ha szükséges, ezeket a fajtákat újra lehessen telepíteni. A Génbank működése több fontos lépést tartalmaz. Beleláthattuk, hogyan zajlik a magok laboratóriumi vizsgálata: például a minták előkészítése, tisztítása és az életképességük ellenőrzése úgy, hogy a megfelelő állapotú mintákat kriogén tárolókban helyezik el, ahol rendkívül alacsony hőmérsékleten tárolják őket, hogy hosszú távon megőrizhetők legyenek. A Génbank célja nem csupán a genetikai sokféleség fenntartása, hanem a jövő generációinak segítése is, hogy legyen miből építkezniük, ha a jelenlegi mezőgazdasági rendszerek valamilyen okból veszélybe kerülnének. Az intézmény nemzetközi szinten is együttműködik más génbankokkal és kutatóintézetekkel, így a magyar genetikai anyagok nemcsak itthon, hanem világszerte is elérhetők tudományos célokra. Összességében a látogatás nagyon tanulságos volt. Megértettük, hogy milyen jelentőséggel bír a génmegőrzés és milyen kihívásokkal néz szembe az intézmény. Az élmény arra ösztönzött minket, hogy jobban figyeljünk a környezetünkre és a természetes erőforrásainkra, hiszen a Génbank munkája egy olyan jövőért dolgozik, ahol a biodiverzitás és a fenntarthatóság kiemelt szerepet kap.
A Génbank területén többféle őshonos és egzotikus fát is megfigyelhettünk, amelyek fontos részei a biodiverzitásnak. Például láthattuk a cédrusfenyőt, amely lenyűgözött minket méretével és illatával, valamint a ginko bilobát, más néven páfrányfenyőt, amely egy élő kövületként ismert ősi fafaj. A kocsányos tölgy különösen jelentős a magyar erdők számára, hiszen hosszú életű és számos állatnak ad otthont. Emellett találkoztunk a húsos sommal, amely értékes, vitaminban gazdag termést hoz, és a korai juharral, amely tavaszi virágzásával kiemelt szerepet játszik a beporzók számára. Ezek a fák nemcsak esztétikai, hanem ökológiai szempontból is értékesek, hiszen hozzájárulnak a génmegőrzéshez és a természet sokféleségéhez. Köszönjük Marika néni szervezését és Heldné László Katalin tanárnőnek a kíséretet.
- Bécsi Sára 11.a -
2024. október 18-án részt vettünk a Nemzeti Tudósképző Akadémia egyik gödöllői programján.
A program témája a CRISPR-Cas9 rendszer működése volt. 2020-ban kapott 2 hölgy Nobel-díjat ennek a kifejlesztésére. A CRISPR program a genetikai módosítás egy rendkívül pontos és hatékony módszere, amelyet a baktériumok természetes védekezési mechanizmusából fejlesztettek ki. A baktériumok ezzel a rendszerrel felismerik és elpusztítják a vírusok DNS-ét, hogy megvédjék magukat a fertőzéstől. A CRISPR technológiában a Cas9 nevű enzim képes elvágni a DNS-t egy előre meghatározott helyen, ahol a tudósok egy vezető RNS-molekulával irányítják. Ezzel a mechanizmussal lehetőség nyílik a DNS egy adott szakaszának kivágására, módosítására vagy új szakaszok beillesztésére.
Az alkalmazásai rendkívül széleskörűek, beleértve a genetikai betegségek kezelését, növények és állatok genetikai javítását, valamint az alapkutatást a genetikai folyamatok jobb megértésére.
Tehát mi, tanulók ezzel a tematikával foglalkozó feladatokat és kísérletet végeztünk el.
Számomra a legérdekesebb a kísérlet volt, ahol DNS emésztést hajtottunk végre CRISPR-rel. Itt 5 db Eppendorf csőbe töltöttünk SH2 DNS-t, Cas9 enzimet és gRNS-t. Majd ezt inkubáltuk 45 Celsius fokos hőmérsékleten 15 percig és GLS-t (Gel Loading Solution-t) adtunk hozzá, hogy leállítsa a reakciót. Majd ezután következett a gélelektroforézis. A kísérlet lényege az volt, hogy megkapjuk, melyik gRNS vágta az SH2 gént. Ugye, milyen egyszerű és nagyszerű ez az egész? A laborgyakorlaton újabb biológiával kapcsolatos tudáshoz jutottam.
Köszönjük a lehetőséget.
-Koczka Richárd-
2024. Szeptember 26-án a biológia fakultáción mikroszkópi gyakorlaton vettünk részt. Egy kutyatál zagyvalékából készült vizes táptalajt vizsgáltunk meg a fénymikroszkópok alatt, ahol egy egész kolónia kerekesférget, latin nevén Rotatoriát találtunk. Nevét a fejrésznél elhelyezkedő csillókoszorúról kapta. Többségük édesvízi állat, minden vizes és nedves élőhelyen megtalálható, beleértve az olyan valószínűtlen helyeket is, mint a moha és zuzmó párnákat, a háztetőket vagy az ereszcsatornákat. Az élőhely teljes kiszáradásával összehúzódva tokot képeznek maguk körül és lappangó életre térnek át. A kerekesférgek testmérete 2,5 mm és 1 mm között változik.
-Bendó Eszter 12.a-
Iskolánk 2024. június 29. és július 3. közt vett részt a Rákóczi Szövetség Összmagyar Középiskolás táborában Sátoraljaújhelyen. A táborba 9 gimnáziumi tanuló jelentkezett a 9-11. osztályokból. A tábor ideje alatt tanulóink számos érdekes programon vehettek részt. Többek közt végigsétálhattak a Nemzeti Összetartozás Hídján, illetve meglátogathatták a Magyar Nyelv Múzeumát. Utóbbin több interaktív programmal is megörvendeztették őket. A kirándulások mellett különböző kulturális és tudományos előadásokat is élvezhettek. A tábor emellett remek lehetőséget biztosított számukra az ismerkedésre is, hiszen nem csupán magyarországi iskolák, hanem a határon túli magyar intézmények és a diaszpóra magyarsága is képviseltette magát a rendezvényen. Összességében a tábor remek hangulatban telt, diákjaink sok élménnyel tértek haza július 3-án.
Kísérő tanár: Nagy Ádám
A Rákóczi Szövetség középiskolai programjai között évtizedes hagyománya van a regionális kirándulásoknak. A magyarországi diákok a határon túl élő társaikkal együtt keresnek fel történelmi és kulturális vonatkozású helyszíneket. Így történt ez a Felvidéki séta esetében is. Magyarországi, erdélyi és kárpátaljai rákóczis középiskolások keltek útra. Közel 100 diák érkezett a különböző városokból: Aszód, Debrecen, Eger, Jászberény, Gyöngyös, Nagykároly, Nagydobrony, Pásztó, Ungvár.
2024. május 10-én pénteken Sárospatakon kezdődött a három napos kirándulás. Kemecsi Olívia, Kis Nóra, Molnár Máté, Sárközi Olivér, Turóczi Zsombor Máté 10.a osztályos tanulók Szerencsés Melinda tanárnővel csatlakoztak a csoportokhoz.
A Rákóczi vár megtekintése után Borsiba, II. Rákóczi fejedelem szülőhelyére látogattunk, ahol a „Rákóczi három születése” című kiállítás Rákóczi életútját mutatta be születésétől, kiemelve szerepét a magyar szabadságban.
Az estét Sátoraljaújhelyen töltöttük, sportvetélkedő, Just Dance zárta a tartalmas napot. Másnap újabb érdekes programokkal teli nap következett: Lőcse városa, a szepesi vár, Kassa városa, végül az est zárásaként a kassai Thália színház előadása.
Vasárnap Betléren, az Andrássyak egykori vadászkastélya a hatalmas, 57 hektáros angolparkjával fogadott minket.
Hálásan köszönjük a Rákóczi Szövetség munkatársainak ezt a lehetőséget, Buhajla Líviának és Kirpa Brigittának a szervezést, kalauzolást, remek helytállást! Felejthetetlen élményekkel gazdagodtunk, amit továbbadunk iskolánkban. A hosszú hétvége során barátságok kezdődtek, erősödött a magyarságtudat diákjainkban. „Csodálatosak voltak a látnivalók, jó volt a társaság, sok új barátot szereztünk.”
Szerencsés Melinda
kísérő tanár
A teljes cikk itt olvasható
,,Csak egy osztály voltunk,
Egy osztály, amelyről néhányan túl sok jót hittek,
Később sokan azt gondolták, tévedtek…
És talán senki sem tudta, kik voltunk valójában.”
Eljött a búcsú ideje, amire vártunk, amitől néha féltünk, és most vegyes érzések kavarognak bennünk: nosztalgia, öröm, izgalom, félelem és egy leheletnyi bizonytalanság.
A ballagás életünk egy maghatározó mérföldköve, ami lezárja gyermekkorunkat és elindít minket a felnőtté válás útján. Ezen alkalomból áll ünnepi díszben az iskola épülete, virágba öltözött osztálytermünk is. Ünneplő ruhát öltöttünk, hogy méltóképpen köszönjünk el második otthonunktól, tanárainktól, diáktársainktól- köszönt el diáktársai nevében a gimnáziumtól Major Melinda Anna.
Pomázi Imréné igazgatónő méltatta a végzősök érdemeit, Goda Krisztina osztályfőnök közösségkovácsoló szerepét, majd átadta a díjazottaknak a könyvjutalmat és az oklevelet.
Talentum-díjban részesült: Finta Fanni.
A Tankerület díját Zsombók Debóra kapta.
A Diákönkormányzat-díj Kun Barbarát illette.
Nevelőtestületi elismerésben részesült Belányi Anna, Lukácsi Lola és Major Melinda Anna.
A Nevelőtestület különdíját Schőnborn Melinda érdemelte ki.
A ballagóktól Koczka Richárd és Taczman Alma köszönt el a gimnazista tanulók nevében.
2024.04.12-én a Nemzeti Tudósképző Akadémia szervezésében ismét részt vehettem Gödöllőn, Kerényi Zoltán tanár úr biológia óráján. Az óra témája a keringési rendszer vizsgálata, és szívboncolás volt. Az óra első felében csoportokban dolgozva egy feladatlapot töltöttünk ki. Vérnyomást mértünk nyugalmi és terheléses állapotban és ennek okát magyaráztuk, majd számoltunk, mikroszkóppal vizsgáltunk egészséges és infarktusos szívet, valamint egészséges és érelmeszesedett artériát. Egy ebédszünet után, az óra gyakorlati részére tértünk át. Disznó szívet kaptunk és azt Zoli bácsi instrukciói szerint boncoltuk. Az óra felettébb érdekes és nagyon hasznos volt.
Koczka Richárd 11.a
Szeressétek a gyermekeimet!
2024. április 11-én Az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Jászberényi Campusán megrendezésre került a Tavaszi Tehetségkutató Művészeti Fesztivál, amelyet a régió középiskoláinak hirdettek meg. A verseny gondolatát Szabó Lőrinc Ima a gyermekekért című verse ihlette: Szeressétek a gyermekeimet.
A versenykiírás alapján lehetőség volt versmondó, versillusztráció és zenei pályázatra jelentkezni. A Szent István Sport Általános Iskola és Gimnáziumból nyolc diák pályázott. Egy diák versmondó és nyolc diák versillusztráció kategóriában.
A versmondó pályázat eredménye:
Madarász Fruzsina 12.a - 3. helyezés
A versillusztrációs pályázat eredményei:
Bányai Lívia 11.a - 1. helyezés
Madarász Fruzsina 12.a - 2. helyezés
Garai Kyra 10.a – 2. helyezés
Kántor Lili 9.a- 3. helyezés
Juhász Gabriella 9.a- 3. helyezés
Taczman Alma 11.a- 3. helyezés
Kis Nóra 10.a- 3. helyezés
Csikós Réka 11.a- 3. helyezés
Felkészítő tanár: Kugler Erika
Szeretettel gratulálunk a nyerteseknek!
Szent István Sport Általános Iskola és Gimnázium 10.a osztályának kirándulása Erdélybe (március 12-15.)
„Most egy a lélek, egy a szív és a kar” - Petőfi Sándor szavai híven tükrözik érzéseinket a nemzeti ünnepünkhöz kötődő erdélyi kirándulásunk során.
A Rákóczi Szövetség Diákutazási Programjára benyújtott sikeres pályázatunk megvalósításaként március 12-15-ig látogathattunk Erdélybe. Helyi szervezetünk 31 diákja és két kísérőtanára először Nagyváradon a magyar történelmi emlékeket kereste fel, különös tekintettel az 1848/49-es szabadságharchoz kötődő helyekre. Megtekintettük a Szent László királyunk hermáját őrző templomot, fotózkodtuk a várban, amely a szabadságharc fontos állomása volt és a főtér gyönyörűen felújított, a dualizmus korát idéző épületei között sétáltunk. A Királyágón rövid fotószünet után folytattuk utunkat, hogy estére Marosvásárhelyre érjünk, ahol már testvériskolánk, a Szász Adalbert Sportlíceum vezetősége és tanárai vártak bennünket. Testvériskolánk tanáraival és diákjaival tartalmas két napot töltöttünk. Vidám beszélgetésekkel és hangos sportversenyen találtunk újra egymásra, hiszen a Covid járványos időszaka óta nem volt módunk a személyes találkozásra. A nemzeti ünnepünkről egy felemelő és rendkívül megható szavalóversenyen emlékeztünk meg a várban, amely autentikus és méltó környezetet biztosított az alkalomhoz.
Hazafelé úton Kolozsváron tartott városnézésen ismerkedtünk a Házsongárdi temető síremlékeivel, Mátyás szülőházával és lovas szobrával. Rövid csucsai megállónk után élményekkel gazdagon érkeztünk haza.
Köszönet a Rákóczi Szövetség pályázati támogatásáért.
Szervező: Dr. Zrupkóné Pernyész Lívia, a helyi szervezet vezetője és Nagyné Sipos Marianna osztályfőnök.
2024. február 21-én a város középiskolás fiataljaitól volt hangos a jégpálya. A Klapka György Technikum és Szakképző Iskola által szervezett jeges sportvetélkedőn gimnazistáink is részt vettek. Az izgalmas és jól összeállított versenyen öt iskola közül a második helyet sikerült elérnünk.
A csapat tagjai: Antal Réka 11.a, Hudra Anna 11.a, Szabó Kinga 11.a, Hudra Emese 11.a, Ivanics Máté 11.a, Koczka Richárd 11.a, Magyar Balázs 11.a, Bakki Zsombor 11.a, László Bálint 11.a, Lázs Olivér 10.a, Juhász Bálint 10.a. A tanulók érmeket és egy szép serleget kaptak.
Felkészítő: Baráth Géza, Molnár Anita

Lezajlott a gödöllői pedagógus-továbbképzés
Szent-Györgyi Tanárok számára tartottak továbbképzést 2024. február 16-án Gödöllőn.
A továbbképzés résztvevői röviden áttekintették a biológia emelt szintű érettségi követelményrendszerének a PCR-re és a gélelektroforézisre vonatkozó részeit, és a téma iskolai felhasználásának legfontosabb szempontjait. Az elméletet gyakorlati foglalkozás követte, amelyen a résztvevők saját DNS-t izoláltak szájnyálkahártyából, majd PCR és restrikciós emésztési próba segítségével meghatározták a PTC-érzékelés genotípusát.
A továbbképzésen iskolánkból Szabóné D. Mária biológiatanár és Bognárné Turóczi Ágnes biológia-természetismeret-környezettan szakos tanár vett részt.
Beszámoló – Szeged
Nobel-díjasok és tehetséges diákok XXI. találkozója
2023. december 13-tól 15-ig Taczman Alma 11. osztályos tanuló, valamint Koczka Richárd 11. osztályos tanuló Szabóné D. Mária tanárnő kíséretében részt vehettek a Nemzeti Tudósképző Akadémia szervezésében a Nobel-díjasok és tehetséges diákok XXI. találkozóján Szegeden.
Szerda reggel vonatra szálltunk és Szeged felé vettük az irányt. Mivel Tanárnő szegedi származású, így nem volt kérdés, hogy bejárjuk majd a város nevezetességeit, s sok-sok információval gazdagodunk. Szegeden egy kis séta és villamosozás után megérkeztünk a szállodánkba, a Novotelbe. A szálloda gyönyörű berendezését már a recepciónál megcsodálhattuk. A kilátás sem volt utolsó, hiszen az ablakok egy része a Tiszára nézett. A személyzet kedves és segítőkész volt. Miután beregisztráltunk és nagy táskáinkat lepakoltuk a szebbnél-szebb és kényelmes szobáinkba, elindultunk várost nézni. Tanárnő megannyi érdekes dolgot mutatott és mondott nekünk, és a vicces történeteket sem hagyta ki. Miután jól elfáradva visszaértünk a szállodába, a vacsorát mindenki jóízűen fogyasztotta el. A szállodai személyzet kitett magáért és az ételek is kifejezetten finomak és ízletesek voltak. Vacsora után megbeszéltük a csütörtöki napunkat, ami a legfontosabb volt, és a leghosszabbnak ígérkezett. Ezek után mindenki a szobájába ment és próbáltunk minél többet pihenni, felkészülni a következő napra. Korai kelést követően a finom és sokféle reggeli után villamosra szálltunk, és a szegedi József Attila Tanulmányi és Információs Központba mentünk, ahol az egész találkozó zajlott. Az egész társaság kettéosztva kezdte a napját. Mi a megnyitóra ültünk be, miközben a gimnazisták másik része kerekasztal beszélgetésre ment a programban résztvevő egyetemista hallgatókkal. Mi a megnyitón az egyetemista hallgatók másik csoportjának remek előadásait hallgathattuk meg. A találkozón az angol volt a beszélt nyelv, és az előadások is angol nyelven zajlottak. Szerencsére a gimnáziumunk nyelvi képzése kiváló, így a szövegek nagy részét megértettük. A szaknyelvi szövegek hiányzó információit Marika nénivel a későbbiekben megbeszéltük.
Az előadáson először Szeredás Bálint előadásában a -MikroRNS-ek a hasnyálmirigy neuroendokrin és mellékvesekéreg daganatokban: jelentőségük az elkülönítő diagnózisban és a kezelésre adott válaszban- témájú előadását hallgathattuk meg. Ezután még számos előadás következett, aminek a témái felettébb érdekes voltak. Idetartozott pl.: Oxigénhiány következményeinek vizsgálata a retinában vagy pl.: Egy kivételes szerkezetű háttér káliumcsatorna aktivitásának és expressziójának vizsgálata. Miután az egyetemisták megtartották előadásaikat, egy kávészünet következett, majd mi vehettünk részt egy kerekasztal beszélgetésen. Egy szegedi, egy pécsi és egy debreceni egyetemi hallgatóval beszélgethettünk az egyetemi életről, a szakmai- és kutatási lehetőségekről. Mindhárman kedvesek és segítőkészek voltak, igyekezetek minden kérdésünkre kielégítő választ adni. A körülbelül egy órás beszélgetés után ismét egy rövidebb szünet következett. A szünetekben üdítőket, kávét, édes és sós süteményeket szolgáltak fel. Ezt követően a programhoz tartozó néhány mentortanár előadását hallgathattuk meg egyre érdekesebb témákban. Ide tartozott pl.: Bőrsejtből agysejt - sejt átprogramozás alapfokon vagy Biciklusos és triciklusos morfolínók: a nukleozidok furanózgyűrűjének lerombolása és újraalkotása.
Az előadások szövegének megértése igen nehéz volt, hiszen az angol szaknyelv területén kevésbé vagyunk még járatosak. Próbáltunk azért minél több dolgot jegyzetelni és megérteni. A hosszú, sorozatos előadások után ebédszünet következett, ahol mindenki megtalálhatta a kedvére való ételt a sok-sok finomság között. A kiváló ebéd után kezdődtek a jelentősebb előadások. A megnyitót Hegyi Péter és Rakonczay Zoltán kezdte az egyetemi képzés, és a tehetségképző program szerkezetének bemutatásával. Nagyon szimpatikus volt, hogy a konferencia szervezői megköszönték a gimnáziumi tanároknak azt a munkát, amit az ország minden területén végeznek a tehetséges gyerekek eredményes fejlesztése, felkészítése érdekében. Minden középiskolai tanárnak – így Marika néninek is - fel kellett állnia, s az egész konferencia tapssal köszöntötte őket!
Az előadás után a találkozó első díszvendége következett: Sahin-Tóth Miklós a kaliforniai egyetem professzora - 25 éves küldetésem az örökletes hasnyálmirigy-gyulladás dekódolására- néven tartott előadást. Őt követte a 2013-ban Fiziológiai és Orvostudományi-Nobel díjat elnyerő Randy Schekman. Schekman - Gének, sejtek és felfedezések az alaptudományban és betegségekben - témájú előadást tartott.
Mérhetetlenül megtisztelő és felemelő érzés volt, hogy egy Nobel-díjas tudóst hallgathatunk. A kávészünetben közvetlen társalgást is lehetett velük folytatni. A szünet után a találkozó másik két díszvendége tartott előadást. Először Ole Petersen a cardiffi egyetem professzora -A tudományos folyamat: hogyan csináljuk jól?- címmel, majd a szintén Nobel díjat nyert Thomas Südhof - A szinapszis képződésének rekonstrukciója, egy molekula egy idő - címmel tartottak előadást. Lenyűgöző volt látni a tudásukat, az életútjukat; s azt , hogy milyen kedvesek voltak a diáksággal.
Az utolsó előadáson Thomas Südhof - kicsit kilépve az időből- több mint egy órás előadása feltette az i-re a pontot. Az összesen 16 előadást végighallgatva úgy gondolom, mindenki elfáradt és megérdemelte a pihenést. Ám a napnak még közel sem volt vége!
A gyönyörűen megterített asztaloknál elfoglalva helyünket kezdetét vette a színvonalas gálaműsor, amely az idei találkozón egy operakoncert volt. Az előadók csodálatos, hangulatos műsort adtak nekünk. Mindenki eltekintett attól, hogy milyen későre jár, vagy ki mennyire fáradt! Örömmel hallgattuk a gyönyörű dallamokat, az időnként ismerős melódiákat. A műsor után következett a gálavacsora. Elképesztően magas minőségű fogadásban volt részünk, az ételekről nem is beszélve! Rengeteg finomság, sok-sok sütemény… Az est folyamán 15-20 pincér segédkezett, hogy mindenki jól érezze magát. Igazán méltó zárása volt a napnak. A sok-sok szakmai előadással, a színvonalas gálaműsorral és a díszvacsorával ünnepelték a szervezők a biológiai kutatások eredményeit, a kutatók kitartó munkáját, s a tanulni vágyó és a biológia iránt elkötelezett tanulókat, s a diákokat segítő, mentoráló kiváló pedagógusokat.
Pénteken a reggelit követően összepakoltunk a szállodában, és megkezdtük az utolsó napot. Az információs központba érve kerekasztal beszélgetés kezdődött Hangya Balázzsal egy rendkívül szimpatikus, és okos tudóssal. Nagyon segítőkész volt velünk, minden kérdésre választ kaptunk. Az ebédet követően a találkozó utolsó programjaként mi egy szegedi orvostanhallgató laborjába nyertünk betekintést ahol gomba és tumor közötti kapcsolat és megannyi érdekes dolog kapcsán végeztek kutatást.
Hazafelé a vonaton megbeszéltük az eseményeket, felidéztük a legkedvesebb emlékeinket.
Ez a három nap nagyon különleges és felejthetetlen marad számunkra!
Köszönjük a lehetőséget!
Koczka Richárd 11. osztályos tanuló
Iskolánkból néhány tanuló újból ellátogathatott Gödöllőre, ahol egy bonctani gyakorlaton vehettünk részt. Csakúgy, mint minden eddigi ilyen programon, most is szórakozva tanulhattunk együtt egy családias közegben biológiatanárom– Szabóné D. Mária - és osztálytársam, Koczka Richárd társaságában.
A program 11 órakor kezdődött, megkaptuk a szükséges eszközöket, s a mentortanár, Zoli bácsi, tisztázta velünk a tüdő szerkezetével és működésével kapcsolatos alapfogalmakat. A tüdő szén-dioxid és oxigén koncentrációjának vizsgálatához két kísérletet végeztünk, 2 kémcsőbe meszes vizet tettünk, majd ezekbe bele kellett fújni több szakaszban a tüdőnkben lévő levegőt. Utána megvizsgáltuk, hogy milyen változást tapasztalunk. Később egy kisebb tüdődarabot beletettünk egy főzőpohárnyi vízbe, s megnéztük, hogy vajon elsüllyed-e. Ezekhez a kísérletekhez kapcsolódóan folyamatosan töltöttük ki az előzetesen kapott feladatlapot. Délután újabb izgalmas feladat következett: a tüdő boncolása. A feladat alapján párokban dolgozva kipreparáltunk egyes részeket a disznótüdőből: mellhártya, tüdőartéria, léghólyagok. Majd mikroszkóp alatt megvizsgáltunk egy egészséges és egy TBC-s tüdő szövetét, és ehhez kapcsolódóan is oldottunk meg feladatokat.
Örülök, hogy ismételten részt vehettünk Gödöllőn a tehetséggondozó programon! Akiket érdekel a biológia, azoknak a tanulóknak mindenképpen egy hasznos és szórakoztató nap volt. Az ember nem mindennap vehet részt tüdőboncoláson!
Köszönjük a lehetőséget!
Taczman Alma 11. a (biológia fakultáció)
Gimnázium
Talentum alapítvány
Kedves Szülők!
Tisztelt Támogatóink!
Szeretnénk megköszönni, hogy személyi jövedelemadójuk 1%-ával támogatják a Szent István Sport Általános Iskola és Gimnázium alapítványát. Mindezt iskolánk fejlesztésére, s gyermekeik céljainak megvalósítására fordítjuk.
Bízunk abban, hogy a jövőben is számíthatunk támogató együttműködésükre, oktató-nevelő munka támogatására.
A Talentum Alapítvány adószáma: 19223151-1-16
Az alapítvány számlaszáma: 11745035-26762809-00000000
Bank: OTP
Jelentkezési lapok
Általános Iskola
- Mesevetélkedő
- Vers- és prózamondó verseny az alsó tagozaton
- Egészségnap
- 4. osztályos tanulók karácsonyi műsora
- Karácsonyi műsor a Jászberényi Polgármesteri Hivatal dolgozóinak
- Április
- MEGHÍVÓ ISKOLAI ÜNNEPSÉGÜNKRE
- Március
- Farsangi bál az 1-2. évfolyamon
- "Csússzál velünk"
- Felsős farsang 2025
- Diáksportfesztivál
- „Színház az egész világ.” /Shakespeare/
- Farsangi forgatag
- Szépíró iskolai verseny eredményei
- KÖSZÖNET
- Február
- Sítábor Kokaván - 2025
- DÖK programok decemberben
- A 3.a osztály jótékonysági akciója
- Óévbúcsúztatás sporttal
- Mikulás team a Gyakorlóban
- Az erdő aprócska hősei
- Január
- Karácsonyi műsor a 4.c osztálytól
- Madárkarácsony
- Közös éneklés a Cantate Nobis énekkarral
- Utazás a karácsony körül 4.b
- Adventi forgatag
- Adventi varázslat
Gimnázium
- Gimis farsang
- Ideiglenes felvételi jegyzék 2025/2026. tanév - 9. évfolyam
- Gödöllő
- Kovács Kornél előadása – 2025. február 6.
- Dr. Karikó Katalin kiállítás
- SIOSZ-elismerés
- Gimis kampányvideó 2025
- Diákparlamenti ülés
- Idegen nyelvi karácsony a gimiben
- Szalagtűző ünnepség - 2024
- Látogatás a Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központban
- Gödöllő
- Nyílt nap a Gimnáziumban
- Biosz fakton...
- Rákóczi-tábor 2023
- Rákóczi-tábor 2024
- Gödöllői szívboncolás
- Felvidéki séta II. Rákóczi Ferenc nyomában
- Ballagás 2024
- Tavaszi Tehetségkutató Művészeti Fesztivál
- Szent István Diáknap 2024
- Diákutazási program
- A Nemzeti Tudósképző Akadémia februári hírlevele
- Jégre fel!
- Nobel-díjasok és tehetséges diákok XXI. találkozója - 2024
- Diákparlament
- Gödöllői program 2023. december 09.
- '56-os program a Rákóczi Szövetség támogatásával
- Jászkürt-megjelenés
- Ünnepi megemlékezés
Testvériskola
- Holland diákok a Szent István Sportiskolában
- Négyes testvériskolai találkozó a Gyakorlóiskolában
- Kapcsolat Adával
- Négyes testvériskolai látogatás Erdélyben
- Vechtai kiándulás
- Vechtai üdvözlet
- Pater Andreas üdvözlő szavai (2019. október)
- Vechtai élmények-a diákok szemével (2019. március)
- Városunk és Vechta 25 éves barátsága (2018. szeptember)
- A vechtai St. Thomas Kolleg 2017. évi évkönyvében iskolánk is helyet kapott
Gyorskorcsolya
- Alpok-Adria Kupa
- Országos Gyorskorcsolya Diákolimpia
- Dobrán Réka (10.a) egyéni tanrendben tanuló gyorskorcsolyázónk eredményei
- Gyorskorcsolya Junior Országos Bajnokág
- 20. TISZA KUPA - SZEGED
- Rövidpályás gyorskorcsolya junior divíziós verseny 4.
- IX. JÁSZ KUPA - Jászberény
- Csizmadia KUPA, Danubia Series, Debrecen
- Gyorskorcsolya Diákolimpia Regionális Verseny
- Mikulás Kupa
- 32. ALTA VALTELLINA TROPHY - Bormio, Italy
- Rövidpályás gyorskorcsolya junior divíziós verseny II.
- Rövidpályás gyorskorcsolya Diákolimpia körzeti döntő
- International SPORT KLUB Cup, Csíkszereda, ROMÁNIA
- Rövidpályás gyorskorcsolya junior divíziós verseny I. - Szeged
- Danubia Series 1. - Lengyelország-Sanok
- Felnőtt Országos Bajnokság - Budapest
- MOKSZ versenynaptár
- Rövidpályás gyorskorcsolya Junior Divíziós Verseny 1
- UTÁNPÓTLÁS ORSZÁGOS BAJNOKSÁG
- GYORSKORCSOLYA DIÁKOLIMPIA SZEKSZÁRDON
- JUNIOR VILÁGBAJNOK A MAGYAR NŐI VÁLTÓ
- Gazsi Noémi sikere
- Rövidpályás Gyorskorcsolya Diákolimpia Regionális Döntő Jászberény
- 8. Jász-Kupa nemzetközi verseny
- SPORTGÁLA 2024
- 31. ALTA VALTELLINA TROPHY / Bormio, Italy
- I. Divíziós verseny-gyorskorcsolya
- 30. Csizmadia Kupa
- Hanse CUP - Rostock Németország 2023.10.20-22.
- Alpok Adria Kupa 1.forduló
- Olympic Hopes
- Gyorskorcsolya- Lindi sikere
- STEZ CUP 2023. szeptember
- Sportbüszkeségeink
- Év végi sportverseny-összefoglaló
- Európa Kupa (Torino)
- Gyorskorcsolya Diákolimpia Sátoraljaújhely
- Jász Kupa 2023. január 20-22.
- Gyorskorcsolya világbajnokságra készülve