Székhely: 5100 Jászberény, Rákóczi út 53. Bejárat: Jászberény, Sportpálya út felől
tel: +36 57 404 200  +36 57 404 201 e-mail: szent.istvan.jaszbereny@gmail.com

2024. október 18-án részt vettünk a Nemzeti Tudósképző Akadémia egyik gödöllői programján.
A program témája a CRISPR-Cas9 rendszer működése volt. 2020-ban kapott 2 hölgy Nobel-díjat ennek a kifejlesztésére. A CRISPR program a genetikai módosítás egy rendkívül pontos és hatékony módszere, amelyet a baktériumok természetes védekezési mechanizmusából fejlesztettek ki. A baktériumok ezzel a rendszerrel felismerik és elpusztítják a vírusok DNS-ét, hogy megvédjék magukat a fertőzéstől. A CRISPR technológiában a Cas9 nevű enzim képes elvágni a DNS-t egy előre meghatározott helyen, ahol a tudósok egy vezető RNS-molekulával irányítják. Ezzel a mechanizmussal lehetőség nyílik a DNS egy adott szakaszának kivágására, módosítására vagy új szakaszok beillesztésére.
Az alkalmazásai rendkívül széleskörűek, beleértve a genetikai betegségek kezelését, növények és állatok genetikai javítását, valamint az alapkutatást a genetikai folyamatok jobb megértésére.
Tehát mi, tanulók ezzel a tematikával foglalkozó feladatokat és kísérletet végeztünk el.
Számomra a legérdekesebb a kísérlet volt, ahol DNS emésztést hajtottunk végre CRISPR-rel. Itt 5 db Eppendorf csőbe töltöttünk SH2 DNS-t, Cas9 enzimet és gRNS-t. Majd ezt inkubáltuk 45 Celsius fokos hőmérsékleten 15 percig és GLS-t (Gel Loading Solution-t) adtunk hozzá, hogy leállítsa a reakciót. Majd ezután következett a gélelektroforézis. A kísérlet lényege az volt, hogy megkapjuk, melyik gRNS vágta az SH2 gént. Ugye, milyen egyszerű és nagyszerű ez az egész? A laborgyakorlaton újabb biológiával kapcsolatos tudáshoz jutottam.

Köszönjük a lehetőséget.

 

KRÉTA e-napló

KRÉTA elektronikus ügyintézési rendszer

Integrált Könyvtári Rendszer

Heti étlap

Iskolánk részt vesz az európai közösség pénzügyi támogatásával finanszírozott európai iskolagyümölcs-programban

Jelentkezési lapok

Széchenyi terv