Nobel-díjasok és tehetséges diákok XVII. találkozója

December elején lehetőségünk adódott, hogy képviselhessük iskolánkat Szegeden a „A Nobel-díjasok és tehetséges diákok XVII. találkozóján”. A 2013-ban indult program célja, hogy felkarolja az országban élő tehetséges diákokat és betekintést biztosítson számukra a legújabb kutatásokba. Az évente kétszer megrendezett találkozón laborgyakorlatokat is biztosítanak a résztvevő oktatási intézményekben.
A háromnapos konferencia első programja laborlátogatás a Szegedi Biológiai Központban, ahol Prof. Dr. Deli Mária (a Szegedi Biológiai Központ, Biofizikai Intézet Molekuláris Neurobiológiai Csoportjának szakembere) mentorált diákjaival találkozhattunk. Kutatási területük a gátrendszerek modelljének tanulmányozása, illetve a gyógyszerbejuttatás fokozása. Megtapasztalhattuk, milyen egy modern laboratóriumban dolgozni, láthattuk, milyen fejlett eszközök állnak a kutatók segítségére. Másnap az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban telt az egész nap. Meghallgattuk Peter C. Doherty Nobel-díjas kutató és állatorvos legújabb kutatási eredményeit a Covid-19-ről. Ezután négy Szent-Györgyi hallgató kutatási témáiba nyerhettünk betekintést, majd négy Szent-Györgyi mentor mutatta be kutatómunkáját. Érdeklődve fogadtuk Prof. Dr. Hegyi Péter beszámolóját a program sikeréről és jövőjéről, valamint bejelentését arról, hogy a jövőben kiterjesztik a programot Magyarország több felsőoktatási intézményére is. A Gálaesten a Virtuózok tehetségei léptek fel. A gyönyörű, elegáns környezetben svédasztalos vacsorakínálatból válogathattunk. Az esténk itt még nem ért véget, hiszen a karácsonyi vásáron keresztül vezetett az utunk a szállásra. Ünnepi pompájában láthattuk a Dóm teret, a Szegedi Tudományegyetem épületét és Szent-Györgyi Albert szobrát.
Számomra felejthetetlen élmény volt, mely megerősített jövőbeli elképzeléseimben. Az iskolai mindennapokból kitekinthettem elismert, híres emberek életébe, munkájába, kutatási eredményeibe.

Köszönöm Szabóné Darócz Mária tanárnőnek a lehetőséget.

Nagy Milán (11. évfolyam)