Kárpát-medencei Középiskolás Vezetői Fórum
Február 24-től 26-ig a Rákóczi Szövetség programján vettünk részt Budapesten. A megnyitót a Lónyay Utcai Református Gimnáziumban tartották mintegy 100 iskola 500 Kárpát-medencei diák és tanáraik részvételével. A megnyitón részt vett Panyi Miklós, a Miniszterelnökség stratégiai államtitkára is. Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke üdvözölt minket. Bemutatták a Szövetség éves programját a Légy ott! ütemtervét. A vacsorát követően mindenkit beosztottak véletlenszerűen egy csoporthoz, ahol jobban megismerkedhettünk a többi tanulóval egy verseny keretében, aminek jutalmát vasárnap vehette át a győztes csapat.
A szombatot a Parlament előtt flasmobbal kezdtük a Kossuth téren. Ezt követően a Nemzeti Vértanúk Emlékművénél ünnepi megemlékezésen vettünk részt, ahol a kommunizmus áldozatai előtt róttuk le tiszteletünket Kövér Lászlóval, az Országgyűlés elnökével. Ebéd után a Lónyayban érdekes kerekasztal-beszélgetésen vettünk részt Polus Enikővel (mentálhigiénés szakember), Kollár Lajossal (orvosprofesszor) és Diller Kevinnel (a Mobilfox alapítója). A beszélgetésben, amit Kiss Róbert Richard vezetett, szó esett a motivációról, a kiégésről és arról, hogy a szerencsének mekkora szerepe van a sikerben. Vacsora után a Magyar Nemzeti Színházban Wass Albert Tizenhárom almafa című előadását néztük meg. Számomra nagyon sok tanulsággal szolgált ez a színdarab, és szerencsés, hogy történelemórán is erről az időszakról tanulunk. Különösen megfogott Apponyi Albert beszéde. Váratlan meglepetés volt, amikor Szarvas József színművész odajött hozzánk kezet fogni. Ezekkel az élményekkel értünk vissza a szállásra, a Hotel Budapest szobáiba, ahol órákig beszélgettünk még a nap eseményeiről.
A vasárnapi program sajnos nagyon gyorsan eltelt. A Lónyayban meghallgattuk Vass Vilmos oktatáskutató záró előadását, aki érdekes tapasztalataival színesítette a motivációról tartott beszámolóját, sokat tanulhattunk belőle.
Olyan élményekkel és tapasztalatokkal gazdagodtunk ezen a hétvégén, amiket soha nem felejtünk el és bátran hasznosíthatunk jövőnk építésénél. Őszintén hálásak vagyunk ezért a hétvégéért, és azokért, akikkel együtt tölthettük.
Belányi Anna, Finta Fanni, Zsombók Debóra (11.a); kísérő tanár: Szerencsés Melinda tanárnő