2017. október 12-én egy gyönyörű napsütéses őszi napon a biológia fakultációs csapat Marika néni vezetésével tanulmányútra kelt Tápiószelére, a Növényi Diverzitás Központba. A Központ 300 hektáros területen fekszik, melyen 1500 faj és 55.000 fajta növény található, és az ott dolgozó fanatikusok folyamatosan kutatnak több megőrizhető növény után. A területen számos védett növény és állatfaj él. Nagyságát és jelentőségét tekintve az intézmény Magyarországon az 1., Európában az 5., a világon a 12-13. helyen áll. Rédei- Pomázi Péter, az intézet kommunikációs asszisztense volt segítségünkre a látogatás időtartama alatt. Előadást tartott nekünk a Központ munkájáról, a fajtamegőrzés jelentőségéről. Mesélt nekünk a háziasításról és a mutációról, melyek következtében a növények csak emberi beavatkozással maradhatnak fenn. Mutatott képeket a régi, háziasítás előtti és a mostani, már háziasított növényekről, ahol a különbség jól látható volt.
A Pannon Magbank program lehetővé tette, hogy a Kárpát-medencében élő őshonos növényeket összegyűjtsék és megőrizzék a jövő generációjának. A program sikerrel járt, s ennek köszönhetően ma már 2200 fajta Kárpát-medencében élő őshonos növényt tartanak nyilván. A Központon belül ma már genetikai vizsgálatokkal és fehérjekutatással is foglalkoznak. Nagyon érdekes volt, hogy bepillanthattunk a laboratóriumok munkájába, voltunk biokémiai, genetikai laborokban is. Körbejárhattuk a terület egy részét, és még a hűtőkamrákba is bemehettünk. Az uniós támogatásból felújított intézet várja a látogatókat, a biológiai tanulmányokat folytató diákokat. A csoportunk egyik tagja a Növényi Diverzitás Központ 6000. látogatója volt, ezért mindenki kapott egy díszkiadású memória játékot. Nagyon örültünk a meglepetésnek!
Ezen a napon sok érdekes és új dolgot tanulhattunk, aminek majd a jövőben hasznát vehetjük. Köszönjük a biológiatanárunknak, Szabóné Darócz Máriának, hogy részesei lehettünk a tanulmányi kirándulásnak!
Solti Luca és Hájos Cintia 11. osztályos tanulók