Székhely: 5100 Jászberény, Rákóczi út 53. Bejárat: Jászberény, Sportpálya út felől
tel: +36 57 404 200  +36 57 404 201 e-mail: szent.istvan.jaszbereny@gmail.com

HATÁRTALANUL! program – HAT-KP-1-2024/1-000436- BESZÁMOLÓ 
SZENT ISTVÁN SPORT ÁLTALÁNOS ISKOLA ÉS GIMNÁZIUM – Jászberény

Előkészítő óra

2025. május 14. - Szent István Sport Általános Iskola és Gimnázium, Jászberény

Az előkészítő órán a diákokkal közösen felelevenítettük Erdély földrajzi és történelmi sajátosságait. Az óra során az utazás tervezett állomásaihoz kapcsolódó fontos eseményekről, történelmi személyiségekről és azok jelentőségéről beszélgettünk. Külön figyelmet szenteltünk a határon túli magyarság történelmének, kulturális örökségének és mai helyzetének megismerésére. PowerPoint-bemutatót készítettünk, és a Határtalanul! Barangoló digitális tartalomtár feladatait is felhasználtuk a tudás elmélyítésére.
A kirándulás programját képekkel illusztrálva, frontális bemutató formájában ismertettük a tanulókkal. Beszéltünk a toleráns és együttműködő viselkedési normákról. Gyakoroltuk a különböző pénznemekben való számolást, átváltást. A közös felkészülés célja az volt, hogy a diákok minél több háttérismerettel, nyitottsággal és érdeklődéssel vágjanak neki a határon túli élményeknek.

Kirándulás

2025. május 19. hétfő

Az utazásunk napján már fél 6-kor gyülekeztünk az iskola épülete előtt. A gyors bepakolás és létszámellenőrzés után pontosan 6 órakor, a tervek szerint útnak indultunk. A határátlépést követően rövid pihenőt tartottunk a festői Király-hágón, majd izgatottan folytattuk utunkat első programunk helyszíne felé.
Fontos megjegyezni, hogy a Parajdon történt természeti katasztrófa miatt módosítanunk kellett az eredetileg tervezett útvonalunkat, aminek megfelelően először Nagyváradra látogattunk, ahol megcsodáltuk Románia legnagyobb barokk stílusban épült templomát, a római katolikus székesegyházat. A templom előtti téren álló Szent László-szobornál tanulói kiselőadás keretében emlékeztünk meg a lovagkirályról.
Utunk következő állomása Körösfő volt, ahol Vasvári Pál, az 1848–49-es szabadságharc hősének emlékét idéztük fel, majd az emlékkopjafájánál koszorút helyeztünk el. Utolsóként Kolozsvárra érkeztünk. Az előzetes órákon megismert Barangoló digitális tartalomtár feladatai (Elkaplak holló) segítettek abban, hogy a tanulók felidézzék a város nevezetességeit, amelyeket meg is tekintettünk.
Elsőként a Házsongárdi temetőbe látogattunk, majd elsétáltunk a Farkas utcai templomhoz, ahol megcsodáltuk a Szent György-szobrot. Ezután az óvárban felkerestük Mátyás király és Bocskai István szülőházát, és beszélgettünk a tanórákon tanultakról. Természetesen nem hagytuk ki a Szent Mihály-templomot és a főtéren álló híres Mátyás-szobrot sem. Bár egy rövid zápor is elkapott minket, a gyerekek örömére szabadprogramra is jutott idő.
Napunk végén Gernyeszegre utaztunk, ahol elfoglaltuk a szálláshelyünket, majd egy igazán finom és bőséges vacsorával zártuk a napot.

2025. május 20. kedd

A második napunkat egy bőséges, svédasztalos reggelivel kezdtük, majd útnak indultunk Szejkefürdőre. Itt megtekintettük a Mini Erdély Parkot, amely lenyűgöző módon mutatta be Erdély legjelentősebb történelmi épületeinek méretarányos makettjeit. Néhány tanuló még a kisvonatozást is kipróbálta.
Az eredeti tervhez képest egy extra programot is beiktattunk: ellátogattunk Hargita megye második legnépesebb városába, Székelyudvarhelyre. A város főterén elfogyasztottuk a hideg ebédünket, majd felkerestük a 2004-ben létrehozott Emlékezés Parkját, ahol 13 híres magyar – köztük királyok, írók és más történelmi személyiségek – mellszobra áll.
Ezt követően Farkaslakára utaztunk, ahol megtekintettük a Tamási Áron emlékházat, majd a síremlékénél tiszteletünk jeléül koszorút helyeztünk el. A rövid szabadprogram után – mivel a parajdi sóbánya zárva volt – Felsősófalvára látogattunk, ahol egy helyi sóvágó mutatta be a mesterségét és annak hagyományait. A bemutatót kisebb vásárlás követte, majd utunkat a híres Medve-tónál zártuk, ahol megcsodálhattuk a világ legnagyobb természetes heliotermikus tavát.
Sok élménnyel gazdagodva és kellemesen elfáradva tértünk vissza gernyeszegi szállásunkra.

2025. május 21. szerda

A harmadik napunk különösen eseménydúsra sikeredett. Elsőként Marosvécsre látogattunk, ahol megtekintettük az erdélyi reneszánsz építészet egyik kiemelkedő alkotását, a Kemény-kastélyt. A kastélyt személyesen Kemény János unokája mutatta be, így nemcsak az épület szépségeit, hanem az ott élő család történetét is megismerhettük.
A kulturális élményt követően Erdély lenyűgöző természeti kincsei felé vettük az irányt. Első állomásunk a Gyilkos-tó volt, ahol történeti ismertető keretében hallhattunk a tó keletkezéséről és legendáiról, majd a tanulók rövid szabadprogram keretében fedezhették fel a környéket. Ezután a Békás-szoros következett, ahol egy kisebb túrát terveztünk. Azonban körülbelül két kilométer megtétele után a kirándulást félbe kellett szakítanunk, mivel az egyik tanuló térdsérülést szenvedett.
A sérültet gyorsan a gyergyószentmiklósi kórházba szállítottuk, ahol szakszerű és rendkívül segítőkész ellátásban részesült: a vágást gyorsan összevarrták, és szerencsére komolyabb baj nem történt. Eközben a csoport többi tagja egy körülbelül egyórás bevásárlásra kapott lehetőséget a helyi bevásárlóközpontban.
A kis műtét sikeresen lezajlott, így élményekkel gazdagon, ám kissé fáradtan tértünk vissza a gernyeszegi szállásunkra.

2025. május 22. csütörtök

Utolsó előtti napunk elsősorban a helyi értékek és termelők megismerésére irányult. A programot a Bözödújfalusi emlékpark meglátogatásával kezdtük, ahol egy idegenvezető segítségével mélyebb betekintést kaptunk az egykori falu szomorú történetébe. Megtudtuk, hogy az elárasztott település emlékét egy különleges kopjafás park őrzi – minden faragott oszlop egy-egy házat szimbolizál, megőrizve az eredeti utcák és otthonok elrendezését.
A magható élmény után Körispatakra utaztunk, ahol a nap további részét töltöttük. A gyerekek egy kézműves foglalkozáson vehettek részt, majd ellátogattunk a szalmakalap-múzeumba is. Itt megcsodálhattuk a világ legnagyobb szalmakalapját is, amely 2 méter átmérőjű, és 12,5 nap alatt készült el. Ezután egy régi vízimalmot és a híres „csodakutat” is felkerestük. A program fénypontjaként minden tanuló elfogyaszthatott egy frissen készült, ízletes lángost.
A délutánt már a szállás környékén, Gernyeszegen töltöttük. Elsőként a helyi Teleki-kastélyhoz látogattunk el – bár a felújítási munkálatok miatt csak kívülről tekinthettük meg az épületet, így is lenyűgözött bennünket a történelmi hangulata. A napot egy helyi gazdálkodó előadásával zártuk, aki a gyümölcs-, zöldség- és állattenyésztés rejtelmeibe avatott be bennünket.
Az esti órákban, a bőséges vacsora után szállásadóink jóvoltából egy hangulatos, zenés mulatsággal búcsúztattuk el a napot. A vidám együttlét remek alkalmat kínált arra, hogy közösen, jó hangulatban készüljünk fel a másnapi hazautazásra.

2025. május 23. péntek

Az utolsó nap reggelén a szokottnál korábban ébredtünk, hiszen hosszú út várt ránk. A reggeli és a csomagok összekészítése után búcsút vettünk vendéglátóinktól.
Tanulmányi utunk utolsó programelemeként megálltunk Nagyszalontán, ahol a Csonka-toronyban emlékeztünk meg Arany János életéről és munkásságáról. A látogatás során szó esett Arany és Petőfi barátságáról, valamint a szabadságharcban betöltött szerepükről is, ami méltó zárása volt az emlékekben gazdag kirándulásunknak.
A gyerekek legnagyobb örömére a hazaúton beiktattunk egy fagyizást is, valamint az utolsó kilométerek során játékos kvízkérdésekkel elevenítettük fel az elmúlt napok eseményeit.
Késő délután, kellemesen elfáradva, ám élményekkel és emlékekkel gazdagodva érkeztünk vissza Jászberénybe, ahol a szülők örömmel és izgatottan fogadták a csoportot. Ezzel lezárult egy különleges és tartalmas kirándulás, amely minden résztvevő számára felejthetetlen marad.

Témanap

2025. június 3. - Szent István Sport Általános Iskola és Gimnázium, Jászberény

A nemzeti összetartozás napja alkalmából tartott témanapon az utazáson részt vett 7. évfolyamos tanulókkal rádiós műsort készítettünk, amelyben a kirándulás során gyűjtött élményeket, történelmi emlékeket és személyes benyomásokat dolgoztuk fel. A műsort az iskolarádión keresztül minden diák meghallgathatta az első tanítási órában, így az egész iskola közössége együtt emlékezhetett a határon túli magyarság sorsára, és erősíthette a nemzeti összetartozás érzését.
Ezt követően a kiránduláson részt vett tanulók számára vetélkedőt szerveztünk, amelyben az utazás eseményeire, helyszíneire, valamint történelmi ismeretekre épülő feladatokat kellett megoldaniuk. A vetélkedő során online kvízek formájában is bizonyíthatták tudásukat.
A többi évfolyam tanulói interaktív online feladatokon (pl. Tankocka) keresztül emlékeztek meg a határon túli magyar közösségekről, ezzel is erősítve az összetartozás eszméjét, és tudatosítva, hogy a nemzet határokon átívelő lelki és kulturális közösség.

Értékelő óra

2025. június 3. - Szent István Sport Általános Iskola és Gimnázium, Jászberény

A kirándulást követően a diákok az értékelő órán a kísérő pedagógusok irányításával a közösen készített fényképekből és videókból rövid beszámolókat állítottak össze. Ezek meghallgatása után közösen értékeltük a kirándulás céljainak megvalósulását, és összegeztük az út során szerzett tapasztalatokat.
A visszajelzések összegyűjtésére egy Google Űrlap segítségével elégedettségmérő kérdőívet töltöttek ki a résztvevők, amelyet a kísérő tanárok állítottak össze. Az összesített válaszok alapján az alábbi főbb megállapításokat tehetjük:
A programok általános értékelése nagyon pozitív volt. Mindössze egyetlen résztvevő adott 3-as értékelést, alacsonyabb osztályzat nem érkezett.
Kiderült az is, hogy a legkedveltebb program a Békás-szoros volt, valamint az is, a szállással és az étkezéssel is nagyon elégedettek voltak a résztvevők. Kivételt képezett egyedül a csorba leves, amely több diáknak nem nyerte el a tetszését, így ezt a jövőbeli menütervezés során érdemes figyelembe venni.
Összegzésként elmondható, hogy a program sikeresen megvalósult, és a visszajelzések alapján egy eredményes, élményekben gazdag kirándulást tudhatunk magunk mögött. A diákok pozitívan nyilatkoztak a természeti környezetről, többen jelezték, hogy szívesen maradtak volna még tovább is. A személyes tapasztalatoknak köszönhetően közelebb kerültek az erdélyi magyarság történetéhez és mindennapjaihoz, nyitottabbá váltak a határon túli magyarság helyzetének megértésére.

Fényképalbum:

 

KRÉTA e-napló

KRÉTA elektronikus ügyintézési rendszer

Talentum alapítvány

Kedves Szülők!
Tisztelt Támogatóink!

Szeretnénk megköszönni, hogy személyi jövedelemadójuk 1%-ával támogatják a Szent István Sport Általános Iskola és Gimnázium alapítványát. Mindezt iskolánk fejlesztésére, s gyermekeik céljainak megvalósítására fordítjuk.
Bízunk abban, hogy a jövőben is számíthatunk támogató együttműködésükre, oktató-nevelő munka támogatására.

A Talentum Alapítvány adószáma: 19223151-1-16
Az alapítvány számlaszáma: 11745035-26762809-00000000
Bank: OTP

Integrált Könyvtári Rendszer

Heti étlap

Iskolánk részt vesz az európai közösség pénzügyi támogatásával finanszírozott európai iskolagyümölcs-programban

Jelentkezési lapok

Gyorskorcsolya

Széchenyi terv