HATÁRTALANUL! program – HAT-KP-1-2023/1-001446- BESZÁMOLÓ
SZENT ISTVÁN SPORT ÁLTALÁNOS ISKOLA ÉS GIMNÁZIUM – Jászberény
„Erdély kincsestára”
TÉMANAP
2024. június 4. – Szent István Sport Általános Iskola és Gimnázium, Jászberény:
A témanapra az utazáson résztvevő 7.-es tanulókkal a nemzeti összetartozás napjára rádiós műsort készítettünk. Ezt a műsort az iskolarádión keresztül az iskola valamennyi tanulója meghallgatta az első órában. Majd az utazáson résztvevő tanulóknak előzetesen kiadott, iskolai tananyagként tanult anyagok (Szent László mondái, Hunyadi, Szapolyai, Erdélyi Fejedelemség, reformáció stb.) segítségével online feladatokból álló vetélkedőn vettek részt, ezzel is előkészítve a kirándulást. A többi évfolyamon a gyerekek különböző, többnyire online feladatokkal (Tankocka, szövegértés) emlékeztek meg a határon túli magyarságról, a nemzeti összetartozásról.
ELŐKÉSZÍTŐ ÓRA
2024. június 14. - Szent István Sport Általános Iskola és Gimnázium, Jászberény:
Az előkészítő órán Erdély történelmét, földrajzát elevenítettük fel a történelem illetve a földrajz órákon tanultak alapján. A tervezett utazás állomásaihoz kapcsolódó meghatározó eseményeket és történelmi személyek szerepét hangzúlyoztuk. Kitértünk a határon túl élő magyarság történelmére, helyzetére. A power pointos bemutatót készítettünk, és a Határtalanul! Barangoló digitális tartalomtár feladatait hívtuk segítségül az ismeretek felelevenítésére, bemutatására. A diákokkal beszélgetéses formában és interaktív módon is előkészítettük a kirándulást. Az út programjának részleteit frontális módon, képekkel illusztrálva kapták meg a tanulók, illetve a szülők.
A KIRÁNDULÁS
2024. augusztus 15. csütörtök
Az iskola épülete előtt gyülekeztünk fél 6-kor. A villámgyors bepakolás és létszám ellenőrzés után a tervezett időpontban, 6 órakor elindultunk. Az eddigi leggyorsabb határátlépés után rövid pihenőt tartottunk a Király-hágón, majd izgatottan folytattuk utunkat az első programunkig . Bonchidán megtekintettük az „Erdély Versailles-jaként” emlegetett Bánffy-kastélyt, Erdély egyik legnagyobb, épségben fennmaradt főúri építményét. Alapos – és a hőségnek köszönhetően kimerítő – képet kaptunk a tárlatvezetőnktől a kastély történelméről, az épület renoválásáról, jelenlegi helyzetéről. A programhoz kapcsolódóan néhány kvízkérdést kaptak a gyerekek a látottak és hallottak alapján. Ezt követően Torockóra indulunk, ahol mindenki örömére vacsorával vártak minket, majd elfoglaltuk a szállást.
2024. augusztus 16. péntek
A bőséges reggeli elfogyasztás után a Tordai Sóbányába indultunk. Óriási tömeg várta a bejutást az UNESCO Világörökség részét képező bányánál. De ez nem szegte kedvünket A gyerekek érdeklődéssel hallgatták meg a bánya rövid történetét, a sóbányászat menetét, módját. A bányászattal kapcsolatos ismertető után egyórás szabad programot kaptak a gyerekek. Élve a lehetőséggel ki is próbálták a sóbánya nyújtotta lehetőségeket: óriáskerék, golf, billiárd stb.
A buszról megtekintettük a református templomot is, az 1568-as országgyűlés helyszínét, ahol Európában először mondták ki a vallásszabadságot, hirdettek vallási türelmet.
Majd a Tordai- hasadék következett. Az időjárás megtréfált bennünket, de szerencsére az eső nem mosta el a túránkat. Az ötnapos kirándulás legkedveltebb programjára került sor: a kb. 8 km-es gyalogtúra következett a hasadékban. A függőhidakkal tarkított, sziklás terep időnként nagy izgalmat rejtett, de mindenki teljesítette ezt a kihívást is. A túra során felidéztük a hasadék keletkezéséhez köthető Szent László mondát. A buszon kvízkérdések formájában összefoglaltuk a nap eseményeit.
Élményekkel telve és kellemesen elfáradva értünk vissza a szállásra, Torockóra.
2024. augusztus 17. szombat
A harmadik napon Kolozsvár kincseit kutattuk fel. A gyerekek szinte ismerősként közlekedtek a belvárosban a Barangoló digitális tartalomtár feladatának (Elkaplak holló) köszönhetően. Elsétáltunk Mátyás és Bocskai szülőházához, ahol felelevenítettük az uralkodók jelentőségét, szerepét a magyar történelemben. Ellátogattunk a Szent Mihály-templomhoz, a téren található Mátyás-szoborhoz, majd Farkas utcai templomhoz is. A gyerekek nagy örömére Kolozsváron is volt szabadprogram.
Délután felkerestük szálláshelyünkön, Torockón Both István asztalosmestert, aki a még ma is működő vízimalmot üzemelteti. Sok érdekességet hallottunk tőle, mindent megmutatott nekünk, minden kérdésünkre válaszolt; nagyon közvetlen embert ismerhettünk meg személyében. Nem csupán a malom működéséről, történetéről, az asztalos mesterségről kaptunk érdekes információka tőle, de a Torockóhoz köthető bútorfestéssel is megismerkedhettünk.
2024. augusztus 18. vasárnap
Először Szászsebesre utaztunk, ahol a Főtéren található evangélikus templomot kerestük fel, amely hajdanán Erdély egyik legnagyobb temploma volt. Megidéztük Szapolyai János alakját, szerepét az Erdélyi Fejedelemség létrejöttében. Megtekintettük a Zápolya-házat, amelyet a Fejedelmek házának is neveznek. Az épület az Erdélyi Fejedelemség idejében a fejedelmek szállása és országgyűlések színhelyeként szolgált. És ebben a házban halt meg 1540-ben maga Szapolyai János.
Ezután Nagyenyedet vettük célba. Izgatottan vártuk a találkozást a kollégium diákjaival, akikkel kb. egy másfél órát tölthettünk együtt. Körbejártuk a kollégium épületét, beszélgettünk az iskolai életről, a nyári szünetben gyűjtött élményekről. Bejártuk az udvart is, és kipróbáltuk a tornaterem mögötti korszerű sportpályát egy focimeccs erejéig. Majd a kollégiummal szemközt lévő gyönyörűen felújított vártemplomba is bejutottunk, ahol felidéztük és kiegészítettük Erdély vallási életéről tanult ismereteinket.
A délután hátra lévő részében Torockó felfedezését folytattuk. A néprajzi múzeumban tettünk látogatást. A főtéren található vajort (betonmedncét), unitárius templomot látogattuk meg. Rövid sétát tettek néhányan a Székelykő lábához, míg a többiek a szállás udvarán fociztak, tollasoztak vagy beszélgettek.
2024. augusztus 19. hétfő
Az utolsó nap reggelén korábban ébredtünk, hiszen hosszú út állt előttünk. A reggeli és a pakolás után szomorúan köszöntünk el a vendéglátóinktól, és elindultunk Magyarország felé. Utolsó programpontunkként megálltunk Körösfőn, ahol a gyerekek ajándékot, emléktárgyat vásárolhattak maguknak. Az elmúlt négy nap eseményeit kvízkérdések formájában elevenítettük fel.
Fáradtan ugyan, de élményekkel gazdagon tértünk haza, Jászberénybe, ahol a szülők már izgatottan vártak bennünket.
ÉRTÉKELŐ ÓRA
2024. szeptember 11. - Szent István Sport Általános Iskola és Gimnázium, Jászberény:
Az értékelő órán a kísérő pedagógusok vezetésével az utazáson résztvevő tanulók ppt-t vetítettek, és elmesélték élményeiket, tapasztalataikat, véleményüket az utazásról (a kísérő pedagógusok, ahol szükséges volt, ott magyarázatokkal kiegészítették a beszámolót). Ezután egy elégedettségmérő kérdőívet – Google űrlapot - töltöttek ki a gyerekek, amelyet a kollégák állítottak össze. Az űrlapok összesítésének eredményeként kiderült, hogy a gyerekek meg voltak elégedve a programokkal (a legvonzóbb programelem a Tordai-hasadékban való túrázás volt). Megállapítottuk, hogy a programokat sikeresen megvalósultak, és eredményes kirándulást zárhattunk. A kinti környezettel kapcsolatban pozitívan nyilatkoztak a gyerekek (többen maradtak volna még tovább). A személyes élményeknek köszönhetően közelebb kerültek a tanulókhoz az erdélyi magyarsághoz, fogékonyabbakká váltak a határon túli magyarság történelmére, mai helyzetére.
HATÁRTALANUL - Képes napló
Fényképalbum: