Márai Sándor szavainak parafrázisával:
Ma elérkezett az ünnep a Szent István-os diákok életébe. Sötétkék ruhát öltöttek. Elfelejtettek mindent, ami a köznapok szertartása és feladata. Az ünnepet nemcsak a naptárban írják piros betűkkel. Az ünnep a különbözés. Az ünnep a mély és varázsos rendhagyás. Az ünnepet tanáraik megálmodták, hogy ünnepies legyen. Nem volt benne tánc, válogatott étkek, vérpezsdítő és feledkezést nyújtó italok. De volt benne valami a régi rendtartásból, a hetedik napból, a megszakításból, a teljes kikapcsolásból, volt benne áhítat és föltétlenség. Az ünnep az élet rangja, felsőbb értelme. Gimnazistáink fölkészültek reá testben és lélekben.
S nemcsak a naptárnak van piros betűs napja. Az élet elhoz másféle, láthatatlan ünnepeket is. S mi elfelejtettünk mindent, figyeltünk az ünnepre és az ünnepeltekre.