A Szent István Sport Általános Iskola és Gimnázium 2017 óta az Európai Parlament Nagykövet Iskolája. A program keretén belül számos Európai Unióval kapcsolatos versenyen, programon vettünk részt. Több alkalommal Brüsszelben képviselhettük Jászberényt, Magyarországot. Ilyen alkalomra nyílt lehetőségünk 2020. február 27-én Strasburgban. Az Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodája által szervezett őszi Euroscola versenyen való kiváló szereplésünkkel érdemeltük ki azt a lehetőséget, hogy gimnáziumunk képviselhette városunkat, országunkat az Európai Parlament Brüsszeli székházában egy ifjúsági „demokrácia játékon”. Erre az alkalomra az Unió minden országából érkeztek középiskolás csoportok, hogy az EP képviselők helyére ülve, „bőrükbe bújva” ismerjék meg a Parlament működését és a döntéshozatal folyamatát. A Parlament finanszírozásában 24 diákunk és 2 kísérőtanár utazott el 5 napra, amely lehetőség adott Strasbourg megtekintése mellett Melk, Salzburg és Hallstadt megismerésére is.

BOBÁK ANICA ÉLMÉNYBESZÁMOLÓJA:
“Juniorok” névre keresztelt csapatunk (Kovács Bence Bulcsú 9/a, Babinszki Gellért, Varga Krisztián, Bobák Anica 12/a) tavaly lehetőséget kapott az Euroscola nevű játékon részt venni, amelynek nyereménye egy utazás volt az Európai Parlament székhelyére, Strasbourgba.
Felkészülésünk eredményeként megnyertük a versenyt és 20 másik iskolatársunkkal belevághattunk európai felfedezőutunkba. Február 25-én indult el bőröndökkel felrakodott buszunk az első célállomásunkra, Melkbe. A helyi apátság megtekintése után Salzburgba vettük az irányt, ahol bejártuk a történelmi városnegyedet és elfoglaltuk a hely legjobb ifjúsági szállását. Mivel ez egy tanulmányi kirándulás volt, rengeteg hasznos információt tudtunk meg az ausztriai szokásokról és mindennapokról a város felfedezése során.
Másnap kora reggel indultunk el Strasbourgba és bár rettentően hosszú volt az út, megérte minden perce. A kis francia város szinte mindenkinek egy új kultúra megismerését tette lehetővé, hiszen csoportunknak csak kis része járt ezelőtt Franciaországban. Megnéztük a város legszebb épületeit, mint a Notre-Dame Katedrálist. Fantasztikus élmény volt egy ilyen monumentális létesítményt akár csak kívülről is megcsodálni.
De a fő programunk csak ezután következett, hiszen 27-én ellátogathattunk az Európai Parlamentbe, ahol egész napunkat töltöttük. Ez nagyszerű lehetőséget adott számunkra, hiszen megtapasztaltuk milyen az EP képviselők helyén ülni és a napi fontos témákról véleményt formálni, adott kérdésekben szavazni és döntést hozni. A nap kezdetén iskolánk 12.-es tanulója, Sárközi Bianka mutatta be angol nyelven a csoportunkat és képviselte Magyarországot. Ezután megismerhettük az Parlament intézményének működését és ténylegesen részt is vettünk abban. Kérdezz-felelek alkalmával Esther de Lange EP képviselő tolmácsolta nekünk napjaink fő problémáira, az EU által kidolgozott megoldások lehetőségeit. Hallhattunk a Korona vírus megelőzésének tervéről, a Brexitről és sok más aktuális témáról. A nap folyamán együtt dolgoztunk egy-egy témán más országok diákjaival. Ezzel nemcsak a feladatot teljesítettük, hanem új barátokat is szereztünk és gyakoroltuk angol tudásunkat is. A nap végén minden csoport előterjesztette kidolgozott ötleteit a kb. 600 fős diákokból álló bizottság felé - ezeket megvitatva foglaltunk állást az előterjesztés mellett vagy ellen. Ez a nap egy igazi bizonyíték volt arra, hogy a mi generációnk tényleg az Európai Unió jövője, és igenis számít a hangunk.
A hazafelé tartó úton meglátogattuk Hallstatt mesebeli városát. A hegyek között, egy tó partján található település igazi csoda volt. Úgy gondolom, mindenki nevében mondhatom, ez volt a legszebb hely, ahol utunk során jártunk.
Összességében egy remek kirándulás volt, jó lehetőségekkel arra, hogy tudásunkat bővítsük több témában is. Más országok kultúráját megismerni mindig izgalmas, ahogy a Parlament működésébe betekinteni is az volt. Köszönjük kísérő tanárainknak, Lívia és Marianna néninek, hogy segítettek megvalósítani utazásunkat!