2016-ban csatlakoztunk az Európai Parlament Magyarországi Tájékoztatási Iroda felhívásához, amelynek nyomán 2017-ben a Szent István Sport Általános Iskola és Gimnázium elnyerte az Európai Parlament Nagykövet Iskolája címet.
A Nagykövet Iskola program során szeretnénk az ifjúsággal megismertetni az Európai Unió és különösen az Európai Parlament szerepét és működését. Fontosnak tartjuk, hogy a fiatalok megértsék és elsajátítsák az európai demokratikus gondolkodást. Ennek érdekében folyamatosan megújuló EU-s Infópontot alakítottunk ki iskolánk aulájában, ahol tanítványaink prospektusokat és oktatási segédanyagokat találnak ismereteik bővítéséhez. Célunk a fiatalok felvilágosítása arról, hogy milyen cselekvési lehetőségeik vannak, és hogy többek között megértsék a 2019-es európai parlamenti választásokon való szavazás jelentőségét.
A program elvárásának megfelelően Dr. Zrupkóné Pernyész Lívia senior nagykövet szervezésében és irányításával a juniorok minden évben Európa-napot szerveznek. Az idei tanévben, szeptember 20-án rendezvényünket 9 középiskolás csapat vetélkedőjével kezdtük a Déryné Rendezvényházban. A vetélkedő 5 feladata az EU intézményrendszerére és politikai működésére, valamint az EU országainak kulturális sokszínűségére épült. Elfogadták meghívásunkat a Ceglédi SZC Közgazdasági és Informatikai Szakgimnáziumának junior nagykövetei, akik bemutatták, hogyan valósították meg az előző tanévben a programot iskolájukban. A zsűriben Donkóné Szabó Edit, a szolnoki Europe Direct Iroda vezetője, Szatmári Antalné alpolgármester asszony és Mészárosné Vas Márta, a Jászberényi Tankerületi Központ szakmai igazgatóhelyettese tevékenykedett.  Köszönjük munkájukat! A csapatok tagjai értékes nyereményekkel térhettek haza.
Az Európa-nap második felében Pócs János képviselő úr az uniós tagság előnyeiről, Dr. Szabó Tamás polgármester úr a Jászberényben megvalósuló EU-s fejlesztésekről tartott előadást. A középiskolás csapatokon kívül meghívtuk az előadásokra a jászberényi általános iskolák Diákönkormányzatának két nyolcadikos képviselőjét és a Diákönkormányzat munkáját patronáló tanárát is.
Pócs képviselő úr – magánemberként és politikusként is- arra biztatta hallgatóságát, hogy a fiatalok éljenek a párbeszéd lehetőségével; ötleteikkel, terveikkel, problémáikkal bátran keressék a döntéshozókat. Az uniós tagságot a családi közösséggel hozva párhuzamba a kötelezettségekről és a lehetőségekről szólt, kiemelve a közös célok, az együttműködés, a fejlődés fontosságát. Nyíltan, őszintén válaszolt a tanulók és kollégák által feltett kérdésekre, utalva az aktuális politikai eredményekre, ok-okozati összefüggésekre.
Dr. Szabó Tamás polgármester úr előadását a Városi körséta az EU-s támogatások tükrében videóbejátszás vezette be, melyet a juniorok a Fedezd fel Európát! pályázatra készítettek. Polgármester úr utalt arra, hogy a város költségvetését két értékrend szabja meg: a bevétel és a kiadás elvei. Az új uniós fejlesztések gazdaságélénkítő hatása felbecsülhetetlen: a Városi Könyvtárban Mesepontot adtak át a napokban, készen állnak a tervek a Margitsziget felújítására, a Városi Bölcsőde, Buszpályaudvar, a Malom, a Piac átépítésére.
Ezután Nagykövetiskolánk éves beszámolóját Bobák Anica 11.-es junior ismertette a vendégekkel. Programunkat a vetélkedő eredményhirdetésével zártuk. Iskolánk csapata első helyen, a ceglédi vendégek második, a Liska József Középiskola csapata 3. helyen végzett.
Köszönjük Berec Zsolt igazgató úrnak és munkatársainak, hogy a Déryné Rendezvényházat a rendelkezésünkre bocsátották. Köszönet képviselő úrnak és polgármester úrnak, hogy előadásukkal biztosították programunk sikerét. Köszönet a középiskolás diákoknak és tanáraiknak, hogy megmérették magukat a vetélkedőnkön. Köszönet kollégáimnak és gimnazistáinknak a sikeres nap megszervezéséért.
Stelkovicsné Kreuter Anikó