Bázisiskolai program

Helyszín: Szent István Sport Általános Iskola és Gimnázium, Iskolagaléria, 5100 Jászberény, Rákóczi út 53.
Időpont: 2023. március 20 (hétfő) 14:00-15:30
A programot vezette: Kugler Erika, vizuális és környezetkultúra, mesterpedagógus
Célcsoport: vizuális kultúrát tanító tanárok, hallgatók
Munkaforma: kiállítás, előadás, szakmai konzultáció és műhelymunka személyes részvétellel.
Bemutatott jó gyakorlat célja
Tanulóknak: Életszerű gyakorlati problémák megoldása.
Pedagógusoknak: A STEAM modell megismertetése egy konkrét, komplex gyakorlati probléma feldolgozásán keresztül; A fenntartható fejlődés témakör feldolgozásának egy lehetősége; Mesterprogram 2021-25. bemutatása.

A program témája
A HORIZON 2020 EU pályázat, AMASS projekt keretén belül iskolánkban a vizuális kultúra és a természettudományok, matematika határterületei kaptak nagy hangsúlyt főleg 5-6. osztályban (az idei évben 7. évfolyamon is). Az alapozó gyakorlatok után komplex, életszerű projekteket valósítunk meg. Egyik nagy projektünk a Fenntartható élet, Ökofalu - vizuális projekt. Az építészeti projekt előzményeként természettudományos ismereteket dolgoztunk fel, hogy a tanulók megértsék, mit jelent az ökológia, az ökoszisztéma, a fenntartható építészet, az ökoház, az ökokert, a biokertészet, permakultúra fogalma. Vizsgáltuk a hagyományos építészet természethez való viszonyát az őskortól napjainkig. A diákok kertes családi ház, farm makettjét készítették el csoportmunkában, amelynek különböző részfeladatai kerültek bemutatásra a tervezés fázisain keresztül a megvalósításig. Az elkészült terepmakettek az Iskolagaléria kiállításán jelenleg is megtekinthetők.