Te mire gondolsz, ha azt mondom, hogy „Élni a természetben”? Valószínűleg nem arra, hogy távol a civilizációtól, egyetlen hátizsákkal bejárni az Északi sarkvidéktől az Egyenlítőig a fél világot, Mongóliával kezdve Izlandon, Skócián, Lappföldön keresztül Görögországig. Ez a hátizsák magában hordozza a túléléshez szükséges eszközöket, és az „otthon melegét”, ami nélkülözhetetlen magányos útjai során. Steiger Oszkárnak ezt jelenti az ÉLET!
Ő látogatta meg november 13-án biológiaóránkat, és többek között erről az életmódról is beszélt nemrég megjelent könyve kapcsán. Már kisiskolás kora óta szerette a természetet és azon belül az állatokat.  Később, a gimnáziumban egy nagyszerű biológiatanár megkedveltette vele az etológia tudományát, és ezzel indította el azon az úton, amit hosszú évekig koptatott, s közben az ország egyik legelismertebb ragadozó madár szakértőjévé vált. Miután levizsgázott solymászatból, sok helyre eljutott a héják, sasok, vércsék, sólymok életmódját népszerűsíteni. Pár évvel később tehetsége és szakmai tudása elismeréséül egy jó barátjától ajándékba kapott egy tojó szirti sast, aki a Vera nevet viseli. Az országban első magánszemélyként tarthatott ilyen különleges madarat Farmoson, egy tanyán. Én magam szemtanúja lehettem egy sajátos kapcsolatnak madár és ember között. Szinte elképzelhetetlen és leírhatatlan, hogy Vera mennyire megszerette és párjának fogadta a gazdáját. Hosszú évek próbálkozásai után teljesült az „álom”, mesterséges megtermékenyítéssel, keltetőgépben melengetve végre kikelt a várva- várt fióka, Dzsigit. A kicsi napjait és életét, akár mint a saját gyermekéét fotózta és dokumentálta Oszkár.
Lelkesedését, elhivatottságát hallgatva, kedvet kap az ember egy kis madármegfigyeléshez, kutatáshoz. Kedvet kaptunk mi is a természetjáráshoz, az etológiához, pedig nem könnyű a 16 éves tiniket úgy lekötni, hogy síri csendben végig üljenek és figyeljenek egy tanórán keresztül. Köszönjük, hogy lehetőségünk volt meghallgatni Steiger Oszkárt egy rendhagyó biológiaóra keretében!
Nyitrai Petra 10.a