A Szent István Sport Általános Iskola és Gimnázium /Jászberény/ 12. alkalommal hirdeti meg hon- és népismereti pályázat írására felhívását, Jász-Nagykun-Szolnok megye, Heves megye és Dél-Pest megye iskolái számára.

Az általános iskolák, valamint a nyolcosztályos gimnáziumok 5-8. évfolyamán tanuló diákok a 2016/2017. tanévben – egyénenként és 2-3 fős csapatokban – honismereti, helytörténeti pályamunkát nyújthatnak be az alábbi témakörökben:

I. „Szülőföldem gyermekszemmel”
II. „Családban maradt”
III. „Közöttünk élő nagyjaink”
IV. „Szentek, ereklyék, legendák” Egyház történeti emlékek

I. „Szülőföldem gyermekszemmel”
• „Szülőföldem szép határa” a Nagykunság, a Jászság, Palócföld, Mátra vidéke, Hajta természetvédelmi területe Tápióság /egy tájegység feldolgozása./
• Rákóczi emléke településünkön, tájegységünkön
• Szent László emlékezete – Szent László királyhoz kapcsolódó helytörténeti emlékek
• „Változik a történelem” – Településünk emlékhelyeinek átalakulása
• Redemptio – A Jászkun Kerületek önmegváltása
• Irodalmi emlékek, emlékhelyek településünkön
• A településünkről elszármazott művészek életútja
• Lyukas zászló - Csizma tér – Az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulója - események, hősök településünkön
• „Kossuth emlékezete”- Kossuth toborzó körútjának emlékhelyei, a szabadságharc helyi eseményei
• Holocaust szülőföldemen
• A sport szerepe településünkön – olimpikonjaink, világbajnokaink
• A megyéhez kötődő tudósok, művészek
• Híres családok története
• Első és második világháborús emlékek településünkön
• „Akikre büszkék vagyunk” - Az adott településen született neves személyek bemutatása
• Tájegységünk szellemi hagyatéka. Népmesék, mondák, népdalok világa
• Tájegységünk magyar történelmi emlékhelyei

II. Családban maradt
Egy családot vagy egyént érintő, az utókor számára is tanulságokkal szolgáló történet bemutatása (munkás hétköznapok, munkamegosztás, a gyermek helye a családban, málenkij robot, kitelepítés, hadifogság elbeszélése, az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményei, hősei a családban)
• Az első és második világháború emlékei családunkban

III. „Közöttünk élő nagyjaink”
• Témája: Ma élő jelentős személyek bemutatása, akik munkájukkal, életmódjukkal, az adott településen betöltött szerepükkel jelentősen befolyásolják városuk, településük fejlődését, hírnevét, kultúráját. / művészek, írók, költők, építészek,/
• „Népművészet mestere” népi iparművészek munkáinak bemutatása.
• Tanítóink, tanáraink, a nemzedékek tudásának megalapozói, átadói

IV. „Szentek, ereklyék, legendák” Egyház történeti emlékek
• Legenda és valóság - A reformáció 500 éve – A reformáció hatása településünkön
• A reformáció legszebb emlékhelyei településünkön
• A vallás szerepe településünkön
• A vallási felekezetek sokszínűsége településünkön
• A hitélet kiemelkedő alakjai a településen
• Vallási felekezetek működése, hagyományai lakóhelyemen.
• Jeles napok, ünnepek, népszokások a település, tájegység hitéletében

A pályázóknak a fenti témakörök közül egyet kell választaniuk.
A pályázat terjedelme: 10-15 gépelt oldal 12-es betűmérettel,1,5 sortávolsággal, A/4-es papíron, fűzve vagy kapcsolva. A szöveget alcímekkel és bekezdésekkel kell minél logikusabban tagolni. A dolgozatokhoz csatolni kell a forrásjegyzéket és a tartalomjegyzéket is.

A pályázatokat nyomtatásban, 2 példányban, valamint CD-n vagy elektronikus úton mellékelve kérjük beküldeni.

Az értékelés szempontjai:
• a pályamunka tartalma, logikai felépítése, stílusa
• tanulói kutató munka bizonyíthatósága
• forrásanyag megjelölése
• képanyag gazdagsága, elhelyezése a dolgozatban
• a pályázat esztétikuma, kivitelezése az elektronikus változatban is
• érzelmi azonosulás a választott témával

Nevezési díj: 1.000 Ft/pályázat, melyet a nevezéssel egy időben, az alábbi számlaszámra kérjük befizetni:
Talentum Alapítvány 5100 Jászberény, Rákóczi út 53.
Bankszámlaszáma: K&H 10200586-45112076-00000000
Számlaigényüket a regisztrációs lapon kérjük előre jelezni!

A pályamunkák beküldésének határideje: 2017. április 21.

Nevezési határidő: 2017. február 17.  /Regisztrációs lap alapján/
A nevezéseket és a pályamunkákat az alábbi címre kérjük:
Gálikné Nagy Erzsébet / Szent István Sport Általános Iskola és Gimnázium 5100 Jászberény, Rákóczi u. 53.
Telefon: +36 57404200  +36 57404201

Díjazás: az eredményhirdetésre behívott minden pályázó tanuló helyezéstől függően, értékes könyv vagy ajándék-csomagot kap. A legkiemelkedőbb pályamunkát készítő tanuló az Oktatási Hivatal Szolnoki Pedagógiai Oktatási Központ különdíjában részesül.

Az eredményhirdetésre 2017. május 19-én kerül sor.

Regisztrációs lap letöltése PDF formátumban